Castrol Vam nudi:
Sveobuhvatni program ulja za zupčaste prijenosnike svjetske razine kvalitete uz stručnu podršku koja će vam pomoći da:
> Produžite radni vijek prijenosnika
> Postignete optimalni učinak
> Produžite intervale održavanja
> Povećate produktivnost
> Snizite troškove održavanja
> Smanjite ukupnu potrošnju i otpad
Koristeći globalnu mrežu stručnjaka u razvoju i primjeni maziva, putem lokalnih inženjera i timova za podršku težimo osigurati Vam optimalni učinak u proizvodnji. Castrol prijenosnička ulja formulirana su koristeći najnovije spoznaje u razvoju materijala, testirana u laboratorijskim i proizvodnim uvjetima u bliskoj suradnji sa vodećim svjetskim imenima u proizvodnji prijenosnika i druge opreme. Možete se pouzdati da će Castrol pružiti
odgovarajući proizvod za bilo koju primjenu u Vašem pogonu.
Odabir odgovarajućeg Castrol ulja za zupčaste prijenosnike
Check lista:
Podmazati zatvorene zupčaste prijenosnike sa uljem koje ima:
1. Odgovarajuću viskoznost – za veličinu, vrstu i brzinu prijenosnika. Pri tome treba uzeti u obzir i radnu temperaturu i opterećenje, udarna opterećenja, temperature okoliša prilikom pokretanja kao i starost i opće stanje prijenosnika.
2. Hemijsku stabilnost – otpornost na povišenu sklonost oksidaciji zbog trajnog miješanja sa zrakom pri temperaturama oksidacije.
3. Radnu klasifikaciju – u skladu sa propisanim od strane proizvođača prijenosnika.
4. Deemulzivnost – sposobnost izdvajanja vode tako da vlaga koja onečišćuje ulje može biti izdvojena iz spremnika u kojem se nalazi ulje. To umanjuje nastajanje hrđe i korozije i ograničava gubitak mazivih svojstava koji inače nastaju kao posljedica stvaranja vodom uzrokovanih taloga.
5. Odgovarajuću debljinu mazivog sloja i sposobnost podnošenja opterećenja – kako bi metalne površine u dodiru bile dovoljno odvojene i zaštićene od oštećenja koje uzrokuju visoki momenti, udarna opterećenja i hladni startovi.
Podmazivanje zupčastih prijenosnika
Podmazivanje zupčastih prijenosnika:
Vrste prijenosnika: Zatvoreni parovi zupčanika ili reduktori su najčešći način prenošenja snage sa jednog vratila na drugo. Osnovna znanja o najčešćim vrstama, sastavnim dijelovima i njihovoj funkciji pomažu pri odabiru optimalnog maziva koje će poboljšati učinak reduktora. Vrste reduktora se razlikuju po obliku i načinu zahvata među parovima zupčanika.
Parovi čeonih zupčanika: Sastoje se od para paralelnih cilindričnih zupčanika sa ravnim zubima. Imaju ograničenu sposobnost nošenja opterećenja i bučniji rad. Parovi stožnika: Sastoje se od para okomitih vratila kod kojih se prijenos snage ostvaruje dodirom dva konusna zupčanika sa ravnim zubima. Obično se koriste u slučajevima kada je potrebno prenijeti snagu sa jednog na drugo, okomito vratilo.
Parovi koničnih zupčanika: Zubi običnog koničnog zupčanika mogu biti koso položeni tako da tvore spiralni oblik. Takav oblik zubi omogućuje tiši i mirniji prijenos snage. Koristi se u zahtjevnijim primjenama kao npr. kod radnih
strojeva.
Čeoni zupčanici sa strelastim zubima: Paralelni cilindrični zupčanici koji umjesto ravnih imaju kose zube u obliku strijele ili riblje kosti. Koriste se za prenošenje većih snaga i brzina.
Čeoni zupčanici s kosim zubima: Cilindrični parovi zupčanika sa kosim zubima koji mogu prenositi kretanje među paralelnim ili neparalelnim osima koje se ne sijeku. Zubi su kosi tako da više zubi je u zahvatu. To omogućuje boje nošenje i tiši i mirniji rad.
Pužni prijenosi: Koriste se u slučajevima gdje su osi prijenosa okomite i potrebno je ostvariti veliku redukciju brzine (pogonski zupčanik je puno manji od gonjenog zupčanika). Sastoje se od manjeg kola koje ima zavojne zube u obliku vijka i većeg kola. U zahvatu je uvijek veći broj zubi što omogućuje veći prijenos snage i mirniji rad, postoje i izvedbe gdje je samo jedan zub u zahvatu. Zbog izraženog trenja klizanja preporučuje se koristiti maziva sa posebnim aditivima.
Hipoidni zupčanici: Prijenos kretanja između osi koje se ne sijeku ali su međusobno pod pravim uglom. Zbog međusobnog klizanja površina potrebna su maziva sa EP aditivima. Hipoidni zupčanici najčešće se nalaze u automotivnim prijenosnicima.
Ulja za industrijske prijenosnike